Žaltis: draugas ar priešas?

Žaltis: draugas ar priešas?

Vakar apžiūrėti Onuškio bibliotekoje eksponuojamos Trakų meno mokyklos parodos „Žalčių šokis“ atvyko Aukštadvario mokyklos-darželio „Gandriukas“ trečios klasės mokiniai.

 

Susitikimo metu trumpai apžvelgėme žalčių reikšmę tautosakoje. Sužinojome, kad jie buvo laikomi gerąja namų dvasia, globėjais. Pasakojama, kad žalčiai gyveno drauge su žmonėmis sodybose. Jie saugodavo namus. Yra sakoma, kad tokie namai yra laimingi, į juos netrenkia žaibas, aplenkia ligos, geriau auga gyvuliai. Mokiniai labiausiai nustebo išgirdę, kad žaltys buvo vaikų draugas, jis kartu miegodavo, valgydavo, žaisdavo. Jei kada vaikas nuskriausdavo žaltį, jie jam nekeršydavo ir nepykdavo, bet jei koks svetimas žmogus tai padarydavo, jie imdavosi teisingumo vykdytojų vaidmens ir skriaudų nedovanodavę.

Lietuvių liaudies mene dažnai aptinkama gyvatė ar žaltys, apsivynioją Gyvybės medį. Jų gausu audiniuose, vėliau tobulėjant kalvystei juos imta vaizduoti žalvariniuose, geležiniuose dirbiniuose, papuošaluose. Taip pat jais buvo populiaru puošti baldus, darbo įrankius, lauko langines, tvoras. 

Renginio metu taip pat pasigėrėjome mokinių paveikslais ir drauge su mozaikų meistre Rasa „kibome“ į darbus. Pirmiausia sužinojome, kas yra mozaika ir iš kokių medžiagų galima ją sudėlioti. Naudojant įvairiausias priemones galima kurti paveikslus, papuošti sienas, padaryti padėkliukus, įvairius papuošalus... Labiausiai likome sužavėti kiaušinių lukštų darbais. Kiekvienas mokinys bibliotekoje pasigamino paveikslėlį – padėkliuką su šokančiu žalčiu. Ir kas sakė, kad bibliotekoje nėra prasminga leisti laiką su mokiniais, tas labai suklydo, nes susitikimo metu vyko ir integruota lietuvių kalbos pamoka, kurios metu aptarėme populiariausią kūrinį „Eglė – žalčių karalienė“. Matematikos užsiėmimo metu vaikai skaičiavo, kurią mozaikos dalį užima detalės ir jas vertė trupmenomis. Žinoma, kaip mes be dailės ir darbelių pamokos, kurios metu sužinojome, kas yra paroda, kaip taisyklingai sukabinti ir eksponuoti ją, taip pat išsiaiškinome ir susipažinome su mozaikos technika ir patys pasigaminome paveikslėlį – padėkliuką.  Visi darbai skirtingi, saviti, bet kiekvienam autoriui patys gražiausi.

Dėkojame mokiniams už klausimus, idėjas, kurias tikėkimės ateityje drauge įgyvendinsime, o mokytojai – už bendradarbiavimą bibliotekos organizuojamose veiklose. Iki kitų malonių susitikimų Onuškio bibliotekoje.

 

Inga Gackienė,

Trakų viešosios bibliotekos Onuškio padalinio vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt