Vilniaus regiono bibliotekų vadovų vizitas į Vokietiją balandžio 8–11 d.
2025-04-09
Balandžio 8–11 d. 15 Vilniaus regiono viešųjų bibliotekų vadovų ir specialistų (bibliotekų konsorciumo narių atstovai) dalyvauja darbo stebėjimo vizite Drezdeno miesto bibliotekoje (Vokietija).
Vizito tikslas – išsamiai susipažinti su Drezdeno miesto bibliotekų sistema ir jos veikla, ypač pažangiais bibliotekų skaitmeninimo, tvarumo ir ekologiniais sprendimais. Vizito metu grupė turės galimybę dalyvauti seminaruose, susitikimuose ir užsiėmimuose su Drezdeno bibliotekų ekspertais, taip pat apžiūrėti įvairias bibliotekų paslaugų inovacijas, kurios jau įgyvendintos Vokietijoje.
Vizito pagrindinės sritys:
Skaitmeninimas ir inovacijos: Dalyviai susipažins su naujausiomis bibliotekų skaitmeninimo technologijomis ir paslaugų valdymu. Bus aptariamos skaitmeninio turinio saugojimo ir prieigos, bibliotekų procesų optimizavimo ir išmaniųjų technologijų integracijos bibliotekose strategijos. Taip pat bus diskutuojama apie bibliotekų skaitmeninimo projektų sėkmės istorijas ir iššūkius, siekiant sustiprinti paslaugų prieinamumą ir kokybę visiems vartotojams.
Tvarumas ir ekologija: Dalyviai susipažins su ekologinėmis iniciatyvomis ir tvarumo sprendimais bibliotekose, įskaitant „žaliąsias“ bibliotekų valdymo praktikas, energijos efektyvumo sprendimus, perdirbimo ir atliekų mažinimo metodus. Bus aptariami bibliotekų indėlio į aplinkos apsaugą būdai ir pasidalinta gerosiomis praktikomis, kaip įgyvendinti tvarias veiklas bibliotekų kasdienėje praktikoje.
Socialinė atsakomybė ir įtraukimas: Bus pabrėžiamas bibliotekų vaidmuo stiprinant socialinę įtrauktį ir atsakomybę, skatinant bendruomenės edukaciją ir kultūrinę integraciją. Dalyviai susipažins su projektais, kurie remiasi bendruomenės įtraukimu per švietimą, kultūrinę veiklą ir socialinius renginius. Diskusijų metu bus aptariami inovatyvūs metodai, kaip bibliotekos gali tapti aktyviais ir įtraukiančiais visuomenės centrais.
Tarptautinis bendradarbiavimas ir žinių mainai: Dalyviai užmegs glaudesnius bendradarbiavimo ryšius su kitų Europos bibliotekų ekspertais, dalinsis gerosiomis praktikomis ir patirtimi, siekdami tobulinti regiono bibliotekų veiklą. Bus aptariami tarptautinių projektų įgyvendinimo aspektai ir jų nauda bibliotekų paslaugų kokybei bei bendruomenės poreikiams. Tai taip pat bus proga praplėsti bendradarbiavimo tinklą ir pasidalinti įžvalgomis su kitais Europos kolegomis.
Archyvų ir muziejų vaidmuo bibliotekų veikloje: Dalyviai apsilankys Drezdeno miesto archyve, kuriame bus aptariamos istorinių dokumentų konservavimo ir restauravimo problemos. Taip pat bus aplankytas Drezdeno miesto muziejus, kur dalyviai susipažins su kolekcijų valdymu, tyrimų galimybėmis ir skaitmeniniais pasiūlymais. Muziejų ir archyvų integracija į bibliotekų veiklą bus svarstoma kaip naujausios tendencijos ir bendradarbiavimo galimybės, kurios gali būti taikomos ir Lietuvos bibliotekose.
Mokymosi rezultatai: Po vizito dalyviai pasieks šiuos mokymosi rezultatus: Inovatyvesnė ir protingesnė Europa – dalyviai įgis įgūdžių skaitmeniniuose įrankiuose ir platformose, padedančiuose sustiprinti jų skaitmenines kompetencijas, kurios bus naudingos inovacijų ir skaitmeninės transformacijos srityje. Žalesnė ir klimato neutralioji Europa – dalyviai susipažins su ekologiškomis iniciatyvomis ir žaliomis praktikas bibliotekų valdyme, prisidės prie tvarumo tikslų įgyvendinimo. Socialiai atsakingesnė ir įtraukiančioji Europa – dalyviai išmoks socialinės atsakomybės ir įtraukimo praktikas, stiprins bendruomenių edukaciją ir įtraukimą į bibliotekas. Geriau valdomas bendradarbiavimas – dalyviai pagerins savo gebėjimus dirbti tarptautiniuose projektuose, dalintis žiniomis ir stiprinti bendradarbiavimą tarp bibliotekų. Europa arčiau piliečių – dalyviai praplės savo supratimą apie demokratines vertybes ir pilietinį įsitraukimą, aktyviai taikydami šias žinias bibliotekose ir bendruomenėse.
Po vizito įgytos žinios ir patirtis bus pritaikytos bibliotekų veikloje Lietuvoje, stiprinant tarptautinį bendradarbiavimą, diegiant naujoves ir plėtojant socialinę atsakomybę bei tvarumą. Be to, dalyviai pasidalins įgytomis žiniomis su kolegomis ir visuomene, organizuodami seminarus ir renginius, kuriuose pristatys naujas idėjas ir metodus, padedančius gerinti bibliotekų paslaugas.
Parengė Laima Lisauskienė,
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regionų bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vyriausioji metodininkė projektams
Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus nuomonę, todėl Nacionalinė agentūra ir Europos Komisija negali būti laikomos atsakingomis už jame pateiktą informaciją.
Komentarai