Trakų viešojoje bibliotekoje pristatyta pirmoji Lietuvoje knyga apie Palestiną

Pirmosios Lietuvoje knygos apie Palestiną pristatymo proga žurnalistė ir rašytoja Giedrė Steikūnaitė ir visuomeninio judėjimo „Solidarūs su Palestina“ įkūrėja Gabrielė Tervidytė Trakų gyventojus ir aktyvią regiono bendruomenę pakvietė iš arčiau susipažinti su šiuo pasaulio politikoje ypač svarbiu kraštu.

Ką iš tiesų žinome apie Palestiną ir kuo ji svarbi Lietuvai? Kodėl, apskritai, reikia apie tai kalbėti? Kam įdomi Palestina ir jos gyventojai, kurie žiniasklaidoje dažnai nušviečiami, kaip sukilėliai, teroristai, keliantys grėsmę aplinkinėms bendruomenėms? Knygos puslapiuose labai trumpas, tačiau sunkus, tarsi akmuo, atsakymas – „Kad nesakytume, jog nežinojome.“ (čia ir toliau ištraukos iš knygos „Palestina: laisvė yra labai graži“, Vilnius, 2017).

Naujai išleistoje knygoje „Palestina: laisvė yra labai graži“ lietuvių akimis atskleidžiamas kitoks požiūris ir kita barikadų pusė – Palestinos žmonių tikrovė ir kasdienis gyvenimas okupacijos ir priespaudos akivaizdoje. „Nepaprastas Palestinos gamtos grožis, derlingumas, patogi geografinė padėtis ir Šventosios Žemės etiketė tapo ir šalies prakeiksmu. Imperinės jėgos šį žemdirbių kraštą dalijosi per amžių amžius, nepaisydamos vietinių gyventojų interesų ar paprasčiausių moralės normų. Tačiau tie žmonės vis dar čia, jie tebekovoja už teisę gyventi laisvai. Ši knyga – dalis tos kovos, papasakotos jų pačių žodžiais“.

Knygos autorė Giedrė Steikūnaitė Palestinoje praleido dvejus metus, Gabrielė Tervidytė tarp Lietuvos ir Palestinos gyveno 5 metus, kol vieną rytą buvo sulaikyta Tel Avivo oro uoste ir, kaip pati juokdamasi sakė, tapo teroriste. Jauna mergina iš Lietuvos ir jos nepatogi tiesa tapo nepageidaujama grėsme – „kad priespauda tęstųsi, būtina, kad jai niekas neprieštarautų.“

Daugeliui į Trakų viešąją biblioteką susirinkusių žmonių išgirsta informacija buvo visiškai nauja, niekur negirdėta, netikėta, pribloškianti, giliai paliečianti... Norėjosi klausti, diskutuoti, dalintis įžvalgomis – diskusija užsitęsė net kelias valandas. Dėmesį kaustė ir knygos pristatymą neabejotinai papildė renginio metu demonstruota vaizdinė medžiaga: nuotraukos, vaizdo įrašai. Buvo neįtikėtina, kiek daug informacijos yra užkoduota vien knygos viršelyje. Panašu, kad kiekvienas iš šio susitikimo išsinešė nemažą dalelę abejonės, kuri privertė susimąstyti, kaip sukasi šiuolaikinio pasaulio informacijos srautai.

Po renginio buvo galima įsigyti knygų su autorės autografu. Bibliotekoje turimą knygą autorė skyrė Trakų žmonėms: „Už laisvę visų, visiems. Gražaus skaitymo! Atverkim erdves, atsivers pasaulis. Ačiū ir linkėjimai! Giedrė.“

Dėkojame visiems smalsiems lankytojams, atvykusiems į Trakų viešąją biblioteką susipažinti su palestiniečiais, su kuriais, pasak Giedrės Steikūnaitės, turime kur kas daugiau panašumų nei skirtumų.