1930 m. gruodžio 13 d. gimusi rašytoja Vytautė Žilinskaitė švenčia garbingą 90-ies metų jubiliejų. Iškili Lietuvos prozininkė humoristė, satyrikė, garsi vaikų literatūros rašytoja, kurios kūryba verčiama į anglų, vokiečių, lenkų, prancūzų, čekų, slovakų ir kitas kalbas. Rašytoja įvertinta LDK Gedimino ordino Riterio kryžiumi, Vaikų literatūros premijomis bei kitais svarbiais apdovanojimais.
Savo rašytojos kelią pradėjusi nuo „linksmos“ suaugusiųjų rašytojos, vėliau pasuko prie vaikų literatūros, kas gi nežino jos žymiojo pasakymo: „Vaikų pasaulis arčiau širdies...“. Visai nestebina, žinant, kad mėgstamiausi užsiėmimai vaikystėje – karstytis ant tvorų kartu su berniukais, žaisti kvadratą, pasislėpus – skaityti knygas.
Ir nors laikai buvo sunkūs, mokymasis paviršutiniškas, į mokyklą dažnai teko eiti alkanai, apsiavus tėvo batais ir įsisupus į brolio paltą, paauglei ir toks gyvenimas atrodė romantiškas – kartu su kitais ji šniukštinėdavo po įvairiausias palėpes, fantazuodavo ir savaip aiškindavosi legendas apie Vilniaus senovę. Ne kartą kopė į Gedimino kalną ir ieškojo ten požeminio tako į Trakus. Mokymosi metais labiausiai viliojo knygų skaitymas ir sportas. Jos paauglystės knygos: Harietos Bičer-Stou „Dėdės Tomo trobelė“, Selmos Lagerlof „Mažojo Nilso kelionės“, Čarlzo Dikenso „Deividas Koperfildas“, Marko Tveno „Tomas Sojeris“, pastarąją knygą ji perskaitė net 16 kartų. Knygos ir paskatino kurti, nuo aštuonių metų – eilėraščius, nuo dvylikos – pjeses, paskui – romanus. O humoro ėmėsi jau vėliausiai, pradėjusi dirbti.
Mažuosius veikėjus apgyvendindama supasakintoje kasdienybėje, savo kūriniais veda juos į tikro sielvarto ir džiaugsmo, tikrų praradimų ir atradimų pasaulį. Vienos iš įdomiausių ir mįslingiausių rašytojų gyvenimo kelias buvo pilnas įvykių: net tris kartus rašytoja Vytautė Žilinskaitė karūnuota už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams, pagal rašytojos to paties pavadinimo pasaką „Melagių pilis“ sukurtas animacinis filmukas, o savo knygą „Kelionę į Tandadriką“ Vytautė Žilinskaitė rašė net... 17 metų. Šiuos ir kitus faktus Rūdiškių biblioteka, savo socialinėje „Facebook“ paskyroje, skelbė nuo gruodžio 2 dienos, kasdien po įdomų faktą. Be to, bibliotekoje buvo apipavidalinta paroda „Pirmyn į Tandadriką…“, paruošta viktorina bei surengti dveji virtualūs garsiniai skaitymai. Gruodžio 2 dieną skaitėme istoriją „Seneliūkštis“ iš Vytautės Žilinskaitės knygos vaikams „Nebijokė“. „Seneliūkštis“ – nuotaikinga ir pamokanti istorija, kurios pagrindinis veikėjas – vienuolikmetis Tadas Vladas. Rašytoja sukūrė ryškų ir spalvingą vaiko paveikslą troleibuso erdvėje ir papasakojo, kas gali atsitikti, neužleidus vietos vyresniems. Gruodžio 12 dieną, artėjant šventėms, skaitėme istoriją „Murzės naktis“. Gražus ir šiltas pasakojimas apie pilką ir murziną eglutę pakelėje, sulaukusią savo gyvenimo šventės.
Sulaukėme daug šiltų atsiliepimų, todėl virtualūs garsiniai skaitymai nedings iš bibliotekos veiklos. Visiems lankytojams, skaitytojams ir virtualiems draugams linkime tikėjimo stebuklais, nes viskas priklauso nuo požiūrio, ar ne?
Komentarai