Paminėtos kunigo Prano Bieliausko 135-osios gimimo metinės

Rugpjūčio 26 d. į rytines pamaldas Valkininkų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje susirinko gausus tikinčiųjų būrys. Jų metu buvo aukojamos Šv. Mišios žymaus Vilniaus krašto kunigo, visuomenės veikėjo ir kraštotyrininko, buvusio Valkininkų parapijos klebono Prano Bieliausko 135-osioms gimimo metinėms atminti. Šv. Mišias laikė Valkininkų parapijos klebonas Bronius Krakevičius. Po pamaldų minėjimas tęsėsi bažnyčios šventoriuje, prie kun. P. Bieliausko kapo. Vargonininkas Evaldas Mankevičius išsamiai supažindino su P. Bieliausko gyvenimu, kunigyste, visuomenine veikla, kalėdojimais po kaimus, citavo ištraukas iš jo raštų.

Kunigas P. Bieliauskas gimė 1983 m. rugpjūčio 23 d. Trakų apskrities Jiezno valsčiaus Slabados kaime. 1911 m. buvo įšventintas į kunigus. Valkininkų parapijoje laikinai dirbo 1934–1935 m., mirus parapijos klebonui ir Trakų dekanui Klemensui Maliukevičiui, o 1949 m. pakirtas nuolatiniu klebonu dirbo iki savo mirties 1957 m. ir nusipelnė didelės parapijiečių pagarbos. Jis surinko ir parašė Valkininkų bažnyčios ir vienuolyno istoriją, kurią 2004 m. atskira knyga „Valkininkų bažnyčia ir vienuolynas. 1555–1957.“ išleido „Vorutos“ leidykla, domėjosi kaimų istorijomis, gyventojų pavardėmis, nuo 1915 m. rašė dienoraščius, kurie taip pat išleisti atskiromis knygomis. Daugelis vyresnio amžiaus parapijos gyventojų dar puikiai mena didelės erudicijos lietuvį patriotą kunigą, mokėjusį bendrauti su žmonėmis ne tik lietuviškai, bet ir lenkų kalba. Vieniems jis suteikė Krikšto, Komunijos, kitiems – Santuokos sakramentus. Labiausiai įsiminė jo galingas balsas. Mokytojas Romualdas Arlauskas, savo knygoje „Valkininkų kraštas istorijos verpetuose“ (2005) rašė: „Ne veltui valkininkiečiai jį vadino „bosų bosas“. ...kai užtraukia Bieliauskas giesmę, nuo šventoriuje esančių klevų lapai krenta“. Kunigas labai mėgo liaudies dainas, todėl jas su melodijomis užrašinėjo ir sudėjo į liaudies dainų rinkinį „Varguolių dainos“ (1936 m.).

Iš šio rinkinio tris jo užrašytas dainas atliko Valkininkų folkloro ansamblio „Santaka“ (vad. Aldona Japertienė) dalyvės. Skambėjo nepaprasto grožio „Putinėli, raudonasai“, „Vaikščiojo povelė“, kurias kunigui padainavo valkininkietė Antanina Černiauskienė ir „Ganiau, ganiau jautelius“, kurią padainavo Augustė Tamulevičiūtė iš Dainavos k. (Šalčininkų r.).  Iškilios XX a. asmenybės, kunigo P. Bieliausko metinių minėjimas prie kapo užbaigtas bendra malda.

Elena Žilinskienė,

Trakų viešosios bibliotekos Tiltų filialo vyr. bibliotekininkė