Laiko planavimas: kaip tvarkyti savo dieną ir pasiekti tikslų?
2025-02-06
Sausio 30 d. Lentvario bibliotekoje vyko netradicinė „Gyvenimo įgūdžių“ pamoka tema „Laiko planavimas“, kurią vedė bibliotekos Suaugusių skyriaus vyr. bibliotekininkė Daiva Kmitė.
Į netradicinę pamoką atvyko Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos II a klasės mokiniai kartu su gyvenimo įgūdžių, pilietiškumo pagrindų mokytoja Birute Vyližinska ir bibliotekininke Irena Malachova.
Laiko planavimas šiandien yra itin aktualus, nes vis daugiau žmonių susiduria su jo trūkumu dėl didelio gyvenimo tempo, daugybės užduočių. Efektyvus laiko valdymas gali padėti pasiekti geresnių rezultatų tiek akademinėje srityje, tiek asmeninėje srityje. Jis leidžia ne tik būti produktyvesniems, bet ir išvengti streso, nerimo, įtampos bei pasiekti geresnį darbo ir poilsio balansą.
Dažnai girdime tokį pasiteisinimą: „Neturiu net laisvos minutės, skirtos planuoti“. Bet gal dėl to ir neturite, nes neplanuojate? Fabien Olicard knygoje „Tapkite savo laiko šeimininkais“ apie save rašo, kaip iš labiausiai nepataisomo atidėliotojo jis tapo laisvu ir laimingu žmogumi, sugebančiu niekur nevėluoti, viską atlikti laiku ir nuolatos jausti dėl to pasitenkinimą. Savo knygoje jis siūlo: „Išmoksite ilgalaikių įpročių, kurie optimizuos jūsų gyvenimą. Išmoksite atskirti tai, kas iš tiesų svarbu ir skubu, nuo to, ko galite ir nedaryti“ (šią knygą galite pasiskolinti Lentvario bibliotekoje). Kitas knygų autorius R. Koch knygoje „80/20. Kaip pasiekti daugiau, darant mažiau“ pristato „Pareto“ principą, kurio esmė – kaip galime pasiekti daug daugiau, įdėdami daug mažiau pastangų, laiko ir išteklių, paprasčiausiai nustatydami ir sutelkdami pastangas į tuos 20 procentų, kurie iš tikrųjų yra svarbūs. Šis principas yra vienas iš būdų, kaip susidoroti su šiuolaikinio gyvenimo spaudimu ir jį įveikti. Kitas pamokos metu aptartas principas „Eizenhauerio matrica“, kuri akcentuoja svarbių ir skubių užduočių prioritetų nustatymą. Pamokos metu trumpai užsiminta apie Premacko dėsnį, kuris teigia, kad „mūsų mėgstama maloni veikla motyvuoja mus užsiimti mažiau malonia veikla“ (Livija Kontvainienė, „Premacko dėsnis: pirma brokoliai – paskui ledai“, in: Psichologija tau, 2024, Nr.6, p. 70–73.).
Patarimai, nuo ko pradėti norint planuoti laiką, pateikti cituojant Dovilę Daugvilaitę-Zubcovę, turinčią socialiniame tinkle „Facebook“ paskyrą „Planas gyvenimas“, ir Agnietos Jonikienės straipsnį „Laiko valdyti negalime, bet galime tame laike valdyti save“ (Raktas, 2025, Nr. 1, p. 10–12).
Gyvenimo įgūdžių pamokos metu apie laiko planavimą taip pat buvo pristatyta „Pomodoro technika“, paremta darbo ir poilsio balansu. Ji nurodo, kad reikia dirbti intensyviai trumpais laikotarpiais ir darant trumpas pertraukėles. Tai – technika, leidžianti išsiugdyti produktyvumo įpročius.
Diskusijos metu su mokiniais taip pat buvo aptarta laiko planavimo, kaip vieno iš vertingiausių gyvenimo įgūdžio, svarba, išgryninti laiko „vagys“ ir kiti laiko planavimo aspektai.
Laiko planavimo įgūdžiai, kaip vieni iš svarbiausių gyvenimo, turi didelę įtaką ir bendram gyvenimo kokybės gerinimui. Tikiuosi, šios žinios ne tik padės gerinti mokymosi rezultatus, bet ir prisidės prie asmeninio efektyvumo didinimo.
Daiva Kmitė,
Trakų viešosios bibliotekos Lentvario padalinio vyr. bibliotekininkė
Komentarai