Karpinių edukacija „Vasarą palydint – naujos galimybės“

Rugpjūčio 24-ąją Šklėrių kaimo bibliotekoje vyko susitikimas su tautodailininke, menų kūrėja Ryšarda Kozubovskaja. Šį kartą į renginį atėjo tie, kurie norėjo susipažinti su dailiaisiais amatais, karpiniais iš popieriaus. Prie susirinkusiųjų prisijungė ir Paluknio filialo darbuotoja su savo lankytojais, kuriuos taip pat domina ši meno šaka. Susirinkusieji smalsiai apžiūrinėjo tautodailininkės eksponuojamus darbelius įvairiomis temomis ir technikomis.

Popieriaus karpymo stebuklus pristatė tautodailininkė R. Kozubovskaja. Viešnia užsiėmimo dalyvius supažindino su karpymo istorija, primindama, kad karpiniai – sena meno šaka. Lietuvoje popieriaus karpiniais pradėta užsiiminėti XVI a., bet itin populiarūs namų interjero puošyboje karpiniai buvo XIX a. pabaigoje – XX a. pirmaisiais dešimtmečiais. Miesto ir kaimo žmonės karpiniais gražindavo žibalinių lempų gaubtus, lentynas, veidrodžių rėmus, langus. Kruopštus karpymo menas šiandien yra viena populiaresnių liaudies meno šakų. Iš amžių glūdumos atėję, per ilgą laiką išlikę populiarūs ir mėgstami šie dailieji amatai įdomūs ir šiandien. Rodydama savo popierinius šedevrus, tautodailininkė supažindino su jų atlikimo technika. Anot jos, karpymo žirklėmis technika nėra sudėtinga, tačiau tai nereiškia, kad dėl to pasigendama karpinių įvairovės. Vis dėlto akcentuota, jog sudėtingesni dirbiniai dažniausiai ne karpomi, o išraižomi specialiais rėžikliais, iš anksto nusipiešiant norimą vaizdą. Tautodailininkė paatviravo, kad kiekvienas galime išlaisvinti savo mintis bei fantaziją ir sukurti unikalius popierinius karpinius. Tuo įsitikino ir susirinkusieji į šeštadienio popietę su karpinių meistre ir praktiškai pamėginę sukurti mažus popierinius stebuklus.

Nuotaikingą, kūrybingą popietę vainikavo spalvoti karpiniai iš popieriaus, dar vienas prisilietimas prie liaudies meno, kruopštumas ir pastangos, geri patarimai, malonus bendravimas, bibliotekininkės ir lankytojų padėkos už savo žinių dalijimąsi ir begalinis vaikų noras sukurti kažką panašaus į tautodailininkės darbus.

Danutė Vaičiulionienė,

Trakų viešosios bibliotekos Šklėrių filialo vyr. bibliotekininkė