Gandrinių šventė Bijūnuose

Kovo 25 d. švenčiama gandro šventė, kuri dar vadinama blovieščiais. Tikėta, kad tą dieną parskrenda gandras ir parneša ant uodegos kielę, kuri baigia išspardyti ledus. Iš čia kilęs ir pirmasis  pavadinimas. Antrasis, blovieščiai, kildinamas iš slaviško šios dienos pavadinimo pagal bažnytinį kalendorių.

Kai kuriose Dzūkijos vietose šį šventė vadinama sterkavimu, gandras – sterkumi arba busilu. Prasidedančio pavasario proga kaimo gyventojai kelia puotą ir į ją kviečiasi kaimynus, vieni pas kitus vaikšto pamėgdžiodami gandrą ir toks vaikščiojimas vadinamas gandravimu arba sterkavimu. Kaimo žmonės vaišinasi keptais pyragėliais su krekenų arba varškės įdaru, kepta kiaušiniene.

Nuo šios dienos artojams duodavo pavakarius, todėl sakydavo: „Gandras pavakarius parneša, gandras išskrisdamas ir išsineša“. Šią dieną žemdirbiai apžiūrėdavo javus, nes tikėjo, kad jie bus daigesni. Nieko neskolino, kad gyvuliai nesirgtų. Jokių darbų nedirbdavo, nes ir paukštis šią dieną lizdo nesuka. Iš miško nenešdavo net menkiausios šakelės, nes manė, kad gali gyvatės ir visokie ropliai į namus paršliaužti.

Gandrą nuo seno lietuviai laikė šventu paukščiu ir tikėjo, kad jis atneša žmonėms laimę. Jis pelnytai išrinktas nacionaliniu Lietuvos paukščiu.

Šią dieną Bijūnų universalaus daugiafunkcio centre (UDC) susirinkę lankytojai, Aukštadvario mokyklos-darželio „Gandriukas“ mokiniai bei Bijūnų mišrios grupės auklėtiniai laukė parskrendančio gandro bei jo lauktuvių. Šventę (kurią organizavo Bijūnų UDC ir biblioteka) pradėjo Dzūkijos–Suvalkijos saugomų teritorijų kultūrologė Rita Balsevičiūtė, pasipuošusi gandro kostiumu. Ji visus pasveikino šventės proga, papasakojo apie gandro kelionę, supažindino su šios šventės papročiais ir pakvietė apsilankyti Gandrinių šventėje, kuri vyks Manckantiškių kaime. Gandrui išskubėjus, susirinkusius svečius džiugino jaunieji  Aukštadvario m/d „Gandriukas“ dainorėliai. Jų atliekamos dainos labai pralinksmino ir sujaudino susirinkusiuosius. Gražią muzikinę dovaną padovanojo Bijūnų vokalinis ansamblis, vadovaujamas Alekso Vasiliausko.

Bijūnų bendruomenės šeimininkės paruošė gausių ir skanių gandro vaišių. Vaišindamiesi, bendraudami nepastebėjome, kaip greitai pralėkė laikas. Tokie pasibuvimai kartu suartina ir senieji papročiai, perduodami iš kartos į kartą, neišnyks. Dėkojame visiems dalyvavusiems ir rengusiems šią šventę.

Tikimės, kad gandrai šiais metais Bijūnų gyventojams atneš daug laimės.

Irena Stankevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos Bijūnų padalinio vyr. bibliotekininkė