Knygos „Tarnauta mokslui ir gimtajam kraštui. Mediką antropologą profesorių Gintautą Česnį prisimenant“ pristatymas

Knygos „Tarnauta mokslui ir gimtajam kraštui. Mediką antropologą profesorių Gintautą Česnį...

Trakų viešojoje bibliotekoje pristatyta knyga – „Tarnauta mokslui ir gimtajam kraštui. Mediką antropologą profesorių Gintautą Česnį prisimenant“.

Lietuvos gydytojas anatomas ir antropologas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, Vilniaus universiteto profesorius Gintautas Česnys – viena iškiliausių Lietuvos asmenybių. Jis puoselėjo tautos vertybes, siekė, kad Lietuva būtų laisva, klestinti, istorinės atminties nepraradusi šalis.

Profesorius Gintautas Česnys (1940–2009) – buvęs ilgametis Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto „Nepriklausomybės laikotarpio“ dekanas (1988–1999), Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros vedėjas (1988–2001), Lietuvos mokslų akademijos narys, ekspertas, produktyvus mokslininkas, pedagogas, aktyvus visuomenininkas, publicistas, Valstybinės premijos laureatas. Jo interesų sfera – mokslas, menas, kultūra, literatūra, istorija, žmogus ir visuomenė, tauta ir valstybė – buvo labai plati: nuo liaudiškos dainos ir paminklo Vincui Kudirkai iki žmogaus biologijos ir lietuvių etnogenezės.

Knygą apie neeilinę asmenybę – profesorių Gintautą Česnį, pristatė knygos sudarytojas – Gintauto Česnio brolis, profesorius, fizikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras – Antanas Česnys.

Apie Gintautą Česnį kaip mokslininką, pedagogą, bendradarbį prisiminimais dalinosi Renata Šimkūnaitė-Rizgelienė, profesorė, medicinos mokslų daktarė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros docentė. Ji ne tik buvusi Gintauto Česnio studentė, bet ir bendradarbė, eilę metų dirbusi su profesoriumi katedroje. Ji akcentavo, jog G. Česnys ne tik sugebėdavo sudominti studentus. Jo mokslinė veikla – didžiulis indėlis į Lietuvos antropologiją, šalies istoriją, etnografiją, kalbotyrą.

Profesoriaus bičiulė diplomatė, ambasadorė, vertėja, žurnalistė, humanitarinių mokslų daktarė, Trakų miesto garbės pilietė Halina Kobeckaitė šiltais prisiminimais dalinosi apie draugystės su Gintautu Česniu pradžia. Ilgamečiai ryšiai juos siejo daugelį metų, draugavo šeimomis. Pasak H. Kobeckaitės, profesorius nestokojo gyvenime humoro, buvo labai šiltas ir atviras žmogus, tad paskambinti galėjo „be reikalo“, bet kuriuo metu.

Būdamas įvairiapuse asmenybe, profesorius daug dėmesio skyrė ir Lietuvos istorijai. Jį domino J. Basanavičius ir V. Kudirka, jų darbai ir pasiekimai medicinos srityje. Didžiausia svajone tapo paminklas V. Kudirkai. V. Kudirkos fondo organizavimas, paminklo pastatymas, žymių žmonių, tokių kaip Estijos prezidento K. Petso, palaikų identifikavimas ir daugelis kitų veiklų, kuriomis domėjosi ir vykdė profesorius. Šiais prisiminimais pasidalino Albina Trečiokaitė, anglų kalbos dėstytoja, „Kanklelių“ ansamblio dalyvė.

G. Česnys buvo VU studentų dainų ir šokių liaudies ansamblio solistas, mat turėjo nepaprasto grožio balsą. Profesorius dainavo VU vokaliniame tercete (Jonas Burbuliavičius bei Gintautas ir Antanas Česniai), kuris I respublikiniame vokalinių ansamblių konkurse „Sidabriniai balsai“ (1966 m.) laimėjo laureato vardą. O liaudiškos muzikos ansamblyje „Kankleliai“ profesorius dainavo net 40 metų. Profesorius buvo didelis giedojimo entuziastas. Apie šią veiklą vakaro metu pasakojo ansamblio „Kankleliai“ vadovė Daiva Čičinskienė.

Savo prisiminimais apie G. Česnį dalijosi ir dainos bičiulis Jonas Burbuliavičius, kuris pažinojo jį dar besimokydamas Marijampolėje. O suartino juos dainavimas universitete. Ilgus metus truko jų draugystė, dainuojant vyrų tercete, vėliau ansamblyje „Kankleliai“. G. Česnys buvo ne tik puikus atlikėjas, bet ir ansamblio jubiliejinių koncertų scenaristas ir puikus vedėjas.

„Su Trakais profesorių siejo profesinis ryšys. Pirmąją (ir paskutinę) savo operaciją jis atliko Trakų ligoninėje, po kurios nusprendė pasukti mokslo keliu. Ligoninėje šiuo metu dirba jo buvę studentai“, – pasakojo Kastytis Mikiška.

Renginio metu buvo demonstruojamos skaidrės iš Gintauto Česnio gyvenimo ir darbo akimirkų bei dokumentinis filmas apie Gintautą Česnį, aidėjo unikalus muzikinis įrašas iš LRT archyvo. Vakaro metu skambėjo Vilniaus mokytojų namų liaudiškos muzikos ansamblio „Kankleliai“ atliekamos dainos, kuriame dainuoja daugelis profesoriaus bičiulių, bendražygių.

Susipažinti su profesoriaus veikla ir straipsniais galite knygoje „Tarnauta mokslui ir gimtajam kraštui. Mediką antropologą profesorių Gintautą Česnį prisimenant“, Trakų viešojoje bibliotekoje.

 

Irena Jocienė,

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė

 

 

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt