Kaip apsisaugoti ir netapti preke

Kaip apsisaugoti ir netapti preke

Rūdiškių bibliotekoje lankėsi Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ psichologė Ariana Karpovičiūtė. Ji pristatė aktualią ir skaudžią šių dienų temą „Prekybos žmonėmis formos. Kaip apsisaugoti ir netapti preke“.  Bibliotekos lankytojams buvo užduotas klausimas: „Kas gali tapti auka?“, „Kokio amžiaus jau gali tapti auka“, „Dėl ko žmonės patenka į nusikalstamo verslo pinkles?“ ir dar daug įvairių klausimų šia tema. Auditorija labai greitai įsijungė į diskusiją. Jie buvo supažindinti su žmonių verbavimo būdais, pervežimais, įvairiomis sukčiavimo ir apgaulės formomis siekiant įvilioti žmones į įvairias jų išnaudojimo formas pačiais įvairiausiais tikslais, mokėsi jas atpažinti ir būti budrūs.

Ariana Karpovičiūtė pasakojo, kad  šiandien tai yra viena pelningiausių nusikalstamo verslo sričių, kas metus atnešanti milijoninį pelną. Dažniausiai į prekybos žmonėmis pinkles patenka labiausiai socialiai pažeidžiamos visuomenės grupės, t. y. moterys, vaikai ir jauni žmonės. Vaikus ir suaugusius dažniausiai išnaudoja vagystėms, elgetavimui. Didelį susirūpinimą kelia tai, kad prekybos moterimis aukomis dažniausiai tampa labai jaunos moterys ir merginos. Augant prekybos žmonėmis mastams, požiūris į šį reiškinį pasaulyje keičiasi. Žmonės pradeda suprasti, kad  tai - rimtas nusikaltimas. Vis daugiau valstybių susirūpina aukų apsauga. Tačiau ne visiems pasiseka ištrūkti iš prekeivių, sąvadautojų,  „šeimininkų“ spąstų ir kontrolės. O tie, kurie ištrūksta, susiduria su daugybe kitų problemų. Todėl labai svarbu suprasti tikrąsias šio tarptautinio reiškinio priežastis. Siekiant užkirsti kelią prekybai žmonėmis, reikalingos programos nukentėjusiems žmonėms.

Psichologė Ariana Karpovičiūtė pristatė aktualią ir skaudžią temą. Tai žmonių išnaudojimas, persekiojimas, dingimas, vergovė. Buvo pristatyta organizacijos veikla ir kur galima kreiptis pagalbos patyrus šiuos skaudžius išgyvenimus. „Caritas“ programos skirtos padėti prekybos žmonėmis ir prostitucijos aukoms. Prekyba žmonėmis – vienas svarbiausių žmogaus teisių pažeidimų pasaulyje.

Lietuvos piliečiai yra išnaudojami užsienio valstybėse, todėl turime žinoti, kaip galime apginti save ar kitus, kad problema būtų sprendžiama. Socialinė, psichologinė, teisinė pagalba yra teikiama NEMOKAMAI, be to, teikiama pagalba yra konfidenciali. Skambinti galima šiuo numeriu – 8 699 90866.

Dėkojame psichologei Arianai Karpovičiūtei už jos žinias ir pasidalintą patirtį.

 

Laima Franckevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vedėja                         

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Skaitmeninio raštingumo mokymai
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt