Iškratykim negatyvą

Naujųjų metų išvakarėse minima Blogų minčių atsikratymo diena. Ta proga Bražuolės biblioteka surengė edukacinį rytmetį vaikams „Iškratykim negatyvą“. Pirmiausia, visiems reikėjo atsakyti į klausimą – o kas gi yra blogos mintys? Pasirodo, kad tai mūsų neigiamos emocijos, jausmai ir nuotaikos.

Labai dažnai žmonės emocijas skirsto į „geras“ ir „blogas“ pagal tai, kaip jie tuo metu jaučiasi. Liūdesys, pyktis, baimė, nerimas, gėda, kaltė, skausmas, susierzinimas ir panašios emocijos nesukelia malonių pojūčių, tačiau jos iš tikrųjų yra geros ir naudingos, nes praneša apie nepatenkintus poreikius arba nukrypimą nuo žmogaus vertybių ar tikslų. Kaip elgtis pajutus neigiamą emociją? Pirmiausia, reikėtų jos nemalšinti, net jeigu ji ir nemaloni. Tuomet identifikuoti, kokią emociją ar jų kombinaciją jaučiame, išanalizuoti, koks jos šaltinis ir ką ji mums praneša. Paskutinis žingsnis – padaryti išvadas ir priimti savo emocijas. Nebijokime jausti ir analizuoti. Nepamirškime, kad jausmai yra mūsų dalis ir visuomet vienaip ar kitaip nori mums gero, net jei kartais taip ir neatrodo.

Emocijų spektras yra labai platus ir sudėtingas. Jos dažnai būna persipynusios tarpusavyje. Tačiau kaip pagrindines emocijas galima išskirti šias: pyktis, baimė, liūdesys, džiaugsmas, nuostaba, pasibjaurėjimas, smalsumas, viltis. Apie kiekvieną iš minėtų emocijų plačiau kalbėjomės su vaikais, nagrinėjome iliustracijas, o vaikai vaizdavo įvairias nuotaikas. Labiausiai vykusios buvo pyktis ir džiaugsmas.

Vaikams buvo pristatyta E. Daciūtės knyga „Laimė yra lapė“, kurią reikės perskaityti ir atpažinti ten aprašomus berniuko jausmus ir išgyvenimus.

Kadangi rytmečio tikslas buvo ne tik supažindinti su emocijų gausa, bet ir atsikratyti  susikaupusių neigiamų jausmų, o geriausias būdas tai padaryti yra fizinė veikla, – mes su vaikais nusprendėme pašokti. Taigi energingais  ir linksmais šokiais iškratėme iš savęs visas susikaupusias neigiamas emocijas.

Teresa Kislė,

Trakų viešosios bibliotekos Bražuolės filialo vyr. bibliotekininkė