Tau, mama, dovanoju.

Mama – vienas svarbiausių asmenų žmogaus gyvenime, su kuriuo pirmiausia susitinkame tik gimę. Kiekvienam sava mama brangiausia ir gražiausia. Gerbti ir mylėti jas privalome visą laiką, bet minint Mamų dieną, atiduodame visą savo dėmesį tik joms, kaip jos atidavė save, augindamos vaikus ir besirūpindamos šeimos gerove.

Motinos diena Lietuvoje švenčiama pirmąjį gegužės sekmadienį (oficialiai nuo 1928 metų). Ši šventė lietuviams žinoma dar nuo senų senovės. Šią dieną motinas sveikina vaikai ir vyrai, stengiasi už jas atlikti visus namų ruošos darbus. Todėl simbolinė ir šios dienos data – švenčiant pavasarį atgyja žemė, kuri išaugina derlių, taip ir mamos augina vaikus, rūpinasi šeima. Tai graži pavasario šventė, kai pagerbiamas moteriškas motinystės pradas ir stengiamasi parodyti kuo daugiau dėmesio ir rūpesčio mamoms, kaip toms, kurios rūpinasi, dirba, puoselėja šeimos židinį.

Motinos sąvoka ir funkcijos nuo senų laikų iki dabar labai pakito. Iš liaudies dainų žinome, kad visi rūpesčiai anksčiau krisdavo ant motinų pečių. Jos valdydavo visą ūkį, prižiūrėdavo samdinius, dirbdavo visus namų ruošos darbus, augindavo vaikus, išgyvendavo sunkų išsiskyrimą su dukromis, išleisdamos jas už nemylimų vyrų, sunkų išsiskyrimą su sūnumis, išleidžiamais į karą, skaudžią jų žūtį. Patarlėse apie motiną sakoma: „Minkštos motinos rankos, bet sunkios jos ašaros“.

Šiuolaikinės motinos jau nebėra vien namų šeimininkės, šeimos židinio sergėtojos. Nemaža jų dalis yra savarankiškos moterys, ne tik auginančios vaikus, bet ir dirbančios darbą, kuris, pagal ankstesnę sampratą, būtų laikomas vyrišku. Anksčiau motinos užaugindavo ne tik tris, bet septynis ar net dešimt vaikų. Dabartinė motina išaugina po vieną, du vaikus, retai daugiau keturių vaikų.

Lietuvoje Mamos diena žinoma nuo senų laikų. Todėl nepamirškite savo mamų ypatingai pasveikinti ir apdovanoti ypatingomis, kruopščiai išrinktomis dovanomis bei dėmesiu ne tik per jų gimtadienius ar kitas šventes, bet ir per Mamos dieną pirmąjį gegužės sekmadienį – ką ir padarė Bražuolės lopšelio-darželio angelėliai. Jie savo mažomis rankytėmis ir nuoširdžiu darbu, sugūžėję į Bražuolės biblioteką, sukūrė dovanėlę-atviruką savo mamytėms.

Teresa Kislė,

Trakų viešosios bibliotekos Bražuolės filialo vyr. bibliotekininkė