Rūdiškiečių pažintis su Pilates mankštos metodu

Šiandieninio žmogaus, nepriklausomai nuo amžiaus, gyvenimas neatsiejamas nuo mokymosi. Mes nuolat mokomės įvairių dalykų, nes gyvenimas nestovi vietoje, viskas labai dinamiška ir nepastovu. Žinios „sensta“, jas reikia nuolat atnaujinti. 2022 metų lapkričio 21–25 dienomis Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija 23-ią kartą pakvietė suaugusiuosius dalyvauti mokymosi savaitėje „Mokymosi siluetai“. Ta proga Rūdiškių miesto bibliotekoje vyko renginys „Pažintis su Pilates“.

Žinome, kad siekiant darnos, harmonijos savo gyvenime, svarbu treniruoti tiek fizinį, tiek dvasinį kūną. Pasirodo, šiam tikslui idealiai tinka Pilates metodas. Metodo esmę atskleidė ir atsiradimo istoriją papasakojo paskaitą – praktinį užsiėmimą vedusios sertifikuotos Body Control Pilates instruktorės: Giedrė Vaitiekienė ir Dalia Braždžionienė.

Pilates sveikatinimo sistema gyvuoja jau beveik šimtą metų. Sužinojome, kad metodo pradininkas buvo vokietis Joseph Pilates. Nuo vaikystės, būdamas labai silpnos sveikatos ir norėdamas sustiprėti, Pirmojo pasaulinio karo metais jis sukūrė treniruočių metodiką ir pagal ją intensyviai treniravosi. Vėliau tapo cirko artistu, o būdamas 70 metų, stebino aplinkinius jaunatviška išvaizda.

Gausus rūdiškiečių būrys susipažino su pagrindiniais metodo principais, tokiais kaip: koncentracija, kontrolė, stiprus kūno centras, tikslumas, plastiškumas, kvėpavimas, vizualizacija. Taip pat mokėsi, laikantis šių pagrindinių principų, teisingai atlikti pratimus. Pasak instruktorių, Pilates yra kūno judėjimo sistema, kurios tikslas – atstatyti taisyklingą kūno laikyseną, didinti ištvermę, pusiausvyrą, mažinti nugaros, stuburo skausmus, gerinti bendrą savijautą. Sėdimas darbas, nejudrus gyvenimo būdas – dažnos šiandienos žmonių nugaros skausmų ar stuburo problemų priežastys. Pilates pratimai stiprina giluminius raumenis, lavina lankstumą, koordinaciją bei moko taisyklingo kvėpavimo. Ši mankšta veikia ne tik žmogaus kūną, bet ir protą. Pilates mankšta kūną stiprina visiškai kitaip negu kitos technikos. Čia kūnas stiprinamas iš vidaus į išorę, subalansuojant raumenis ir sukuriant taisyklingą laikyseną. Įdomu tai, kad ši pratimų sistema rekomenduojama visiems, nepriklausomai nuo amžiaus. Tinka ir tiems, kurie niekada nesportavo. Taip pat tai yra ir puiki proto mankšta: būtinas susikaupimas (koncentracija), gebėjimas sutelkti dėmesį į viso kūno  darbą.

Kiekvienas judesys turi būti atliekamas lėtai, dažnai ir užsimerkus, įsiklausant į savo kūną, bandant įsivaizduoti, kas su juo vyksta tuo metu. Tai gerina mūsų pačių susivokimą, susiorientavimą erdvėje, dėmesio koncentraciją.

Užsiėmimui skirta valanda prabėgo akimirksniu. Dalyvės dar ilgai nenorėjo paleisti trenerių ir apibėrė jas įvairiausiais klausimais. Pamatėme, kad reguliarių sveikatinančio judėjimo treniruočių poreikis yra didelis. Tikimės, kad ateityje pavyks atrastą judėjimo džiaugsmą paversti reguliariomis mankštomis grupėje. Dėkojame trenerėms ir dalyvėms.

Edita Vorobjovienė,

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vyr. bibliotekininkė