Rasotos pievos Šventininkuose

Birželio 23 d. vakarą, 18 val. prie Šventininkų bibliotekos, kaimo gyventojai buvo pakviesti švęsti ilgiausios metų dienos ir trumpiausios nakties – Lietuvos gyventojų taip mylimų Joninių (Rasų). Jau tradicija tapusią šventę organizavo Šventininkų kaimo bibliotekinė Kristina Razvadauskienė padedama kaimo bendruomenės narių bei Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Mažųjų Lygainių struktūrinio padalinio bibliotekininko Edvard Mackevič.

Pirmojoje šventės dalyje susirinkusiems buvo linksmai papasakota apie Jonines ir šios šventės tradicijas. Joninių naktis kupina paslapties, stebuklo laukimo ir tikėjimo. Su tuo susiję daugybė papročių, pradedant paparčio žiedo paieškomis, laužų kūrenimu, vainikų pynimu ir plukdymu, meilės ir vedybų burtais, ateities spėjimais, baigiant šokiais, ritualinėmis maudynėmis vandens telkiniuose ir vaistažolių rinkimu. Tokie ir panašūs elementai kartu su vietinėmis tradicijomis pasikartoja ir kitose šią naktį švenčiančiose šalyse, dauguma kurių – krikščioniškos, žymi Švento Jono Krikštytojo gimimo dieną (pagal www.breto.lt).

Tarp daugybės susirinkusiųjų buvo ir svečiai iš rajono: Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Abucevičienė, Trakų rajono savivaldybės kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Ana Baltutienė, Trakų rajono savivaldybės tarybos narės Marija Puč ir Teresa Solovjova, Senųjų Trakų seniūnijos seniūnė Ana Ingelevič, Lietuvos lenkų sąjungos  Trakų rajono skyriaus pirmininkas Jaroslav Narkevič, Trakų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus Socialinių išmokų poskyrių vedėja Teresa Charukevič bei Lietuvos lenkų sąjungos Trakų rajono skyriaus Šventininkų poskyrio pirmininkas Vikentijus Rudis. Garbūs svečiai buvo pakviesti tarti sveikinimo žodžius.

Po sveikinimo žodžių ir padėkų susirinkusieji klausėsi vietinių atlikėjų dainų skambesio, gražiausių eilių apie Rasų šventę. Šventės žiūrovus savo nuoširdumu ir gera nuotaika užbūrė mūsų draugų iš Lentvario kolektyvas „Landwarowianki“ (vad. Valentina Trusevič) ir jų nuotaikingas pasirodymas. Šventinę nuotaiką kūrė ir vietos „aktoriai“, pastatę spektaklį „Išleistuvių suknelė“, – tai buvo šiuolaikinio jaunimo ir jų tėvų gyvenimo vaizdelis. Spektaklyje vyravo natūralus humoras, greita improvizacija ir karštos aktorių replikos: Edvard Mackevič (tėvas), Karolis Trombačik (motina), Mečislav Grudzinski (dukra) ir Dariuš Razvadovski (dukros draugas) linksmino ir stebino išradingumu.

Vėliau šventės dalyviai buvo pakviesti sudalyvauti įvairiuose linksmuose žaidimuose,  o jų nugalėtojai, žinoma, neliko be dovanų. Šventės metu vainikais buvo apdovanoti visi Jonai ir Janinos. Šokių šventėje tikrai netrūko, o tiems, kuriems šokiai ne prie širdies, vakarėjant galėjo sušilti prie didžiulio Joninių laužo. Pasišokę ir sušilę, šventės dalyviai, kaip ir pridera, Joninių naktį ieškojo ir to vienintelio stebuklingo paparčio žiedo.

Po paieškų tęsėsi šokiai, linksmybės ir karaokė. Vieni dalyvavo iki paryčių, kiti tik paryčiais atskubėjo į besibaigiančias Joninių nakties linksmybes, o treti, nesulaukę saulės patekant, tačiau prisišokę ir prisidainavę, nuskubėjo namo.

Dėkoju visiems dalyvavusiems ir buvusiems kartu šį Joninių vakarą Šventininkuose, ir padėjusiems surengti jaukų ir linksmą bendruomenės susibūrimą.

Kristina Razvadauskienė,

Trakų viešosios bibliotekos Šventininkų filialo vyr. bibliotekininkė