Mes esame europiečiai!

Šiandienos įvykių kontekste gali pasirodyti, kad Europa kabo ant plauko. Didžioji Britanija nusprendusi išstoti iš Sąjungos, ir kitose šalyse sukėlė klausimų, diskusijų ir abejonių virtinę. Ar mums tikrai reikia ES? Kas mes esame joje? Šie klausimai pasklido lyg virusas, abejoti tapo taip populiaru, kad tokias idėjas pradėjo eskaluoti netgi kai kurių šalių valdžios atstovai. Šiandien tapo itin svarbu prisiminti Europos pamatus ir vertybes.

Apie tai mums kasmet ir primena gegužės 9-oji – ES gimtadienis, simbolizuojantis Europos taiką ir vienybę. 1950 m. gegužės 9 d. Prancūzijos užsienio reikalų ministras Robertas Šumanas iškėlė suvienytos Europos idėją. Paryžiuje pasakytoje kalboje jis pasiūlė naujos formos politinį Europos bendradarbiavimą, kuris užtikrintų taiką tarp Europos tautų. Šis Šumano deklaracijos pavadinimu žinomas pasiūlymas laikomas Europos Sąjungos pradžia, o gegužės 9-ąją buvo nuspręsta švęsti Europos dieną.

Trakų viešoji biblioteka kartu su Trakų kultūros rūmais organizavo šventinį Europos dienos renginį. Gražų ir saulėtą gegužės 9-osios rytą pasitikome pas ištikimus bibliotekos bičiulius – lopšelio-darželio „Obelėlė“ auklėtinius. Kartu su vaikais tradiciškai sodinome Europos medį. Darželinukai į lauką sugužėjo su simbolinėmis ES vėliavomis – mėlynais balionais, pačių papuoštais geltonomis žvaigždutėmis. Pasodinus medį visi choru sudainavo dainelę. Nuoširdūs vaikiški balsai spaudė džiaugsmo ir susižavėjimo ašarą, juk šie maži žmogučiai yra Lietuvos ir visos Europos ateitis.

Atsisveikinę su vaikais, bibliotekoje pasitikome viešnią iš Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje. Politikos analizės ir apžvalgos grupės vadovė Laimutė Pilukaitė moksleiviams vedė diskusiją apie jaunimo galimybes Europos Sąjungoje. Mokiniams buvo pristatyta „Erasmus+“ programa, kurios veikla apima mokslą, švietimą, sportą ir kitas sritis. Tobulėjimo bei mokymosi galimybės užsienyje jaunimui ypač aktualios. Ši programa padėjo milijonams jaunų žmonių ir švietimo profesionalų keliauti užsienyje, studijuoti, įgyti naujos patirties ir žinių.

Renginį pabaigė šventinis koncertas Trakų kultūros rūmuose, kuriame pasirodė daug jaunųjų talentų: Trakų sportinių šokių studija „GIJA“  (vadovė Loreta Januškienė), Trakų Ukulėlių orkestras (vadovė Asta Mačėnė), Trakų meno mokyklos jaunučių šokių kolektyvas (vadovė Birutė Mažrimienė) bei daug susižavėjimo šūksnių sulaukęs solistas Aurimas Liudvinovičius. Visa salė kartu su Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos mokiniais sudainavo Europos himną – Liudviko Van Bethoveno „Odę džiaugsmui“.

Tarp žiūrovų matėsi daugybė jaunimo, kuris dar tik pradeda pažintį su savo valstybe, su  savo teisėmis čia ir už jos ribų. Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Kvedaravičius sveikinimo kalboje pabrėžė: „Nebijokime. Nei Lietuva, nei Europa nedings, mūsų jaunimas yra jos ateitis“. Belieka palinkėti drąsiai kurti savo ir visos Europos valstybę, nes mes esame europiečiai!

Edita Loiba,

Trakų viešosios bibliotekos vyr. metodininkė