Menus degustavome Šv. Domininko namuose

Birželio 9 d. menu besidomintys ir atgaivos nuo kasdienybės rutinos ieškantys aukštadvariečiai traukė į Šv. Domininko namus. Juos čia pakvietė Trakų viešosios bibliotekos jau ketvirtus metus vykdomo projekto „TRIO: dailė + muzika + poezija“ renginys – meno degustacija. Projekto renginiai vyksta ne vien Trakuose, bet ir keliauja į rajono miestus bei miestelius. Degustacijų metu pristatomi profesionalūs meno kūriniai ir jų autoriai, supažindinama su atlikimo technika, skamba muzika ir poezija.

Į Aukštadvarį „AP galerijos“, įsikūrusios Vilniuje, vadovė Vilma Jankienė atvežė ir pristatė 10-ies autorių po 2 tapybos, grafikos, litografijos, keramikos kūrinius. Pirmiausia besirenkančių akį ko gero traukė ypatingos ryškios mėlynos spalvos įvairių atspalvių vazos. Tai jauno menininko Pauliaus Vengialio darbai, sukurti jam būdinga išskirtine technika iš šamotinio molio su vario ir bario glazūra. Pauliaus darbai traukia akį griežtomis formomis, spalvomis ir funkcionalumu – juos galima plauti netgi indaplovėje. Tapybos darbų pristatymas prasidėjo R. Jatkevičiūtės-Kasparavičienės šiek tiek mistiškais, meditacinę nuotaiką kuriančiais paveikslais, vėliau pamatėme H. Bartkutės savitos plastikos darbus, V. Paukštelio tikrovės ir vaizduotės sintezę, R. Matulevičiūtės tarsi mėlynu šydu pridengtas būtybes. Su litografijos technika ir J. Kuliešaitės darbais supažindindama galerininkė V. Jankienė atskleidė detalių, kaip gimsta litografijos. Tai yra spausdinimo ant lygaus paviršiaus rūšis. Atspaudas daromas nuo litografinio (kalkinio) akmens, ėsdinimo būdu išgaunant piešinį ir spalvas. Linoraižinio techniką matėme A. Petrašiūnaitės didelio formato grafikos kūriniuose, o prie spalvomis ir formomis žaidžiančios tapybos dar sugrįžome apžiūrėdami R. Čeponio ir M. Meškėlos paveikslus.

Intarpuose meno degustacijos dalyviai mėgavosi mintis kažin kur išskraidinusia Viliaus Streckio (saksofonas) ir Lino Karaliūno (klavišiniai) džiazo muzika, kuri po XVII a. Aukštadvaryje pastatyto Domininkonų vienuolyno skliautais skambėjo ypatingai nostalgiškai ir svajingai. Šviesią lyrišką nuotaiką kūrė kraštietės Vandos Martins eilės, kurias autorė skaitė gimtąja baltarusių kalba, o A. Lapinskienės vertimus į lietuvių kalbą perskaitė vakarą vedusi Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė, projekto „TRIO: dailė + muzika + poezija“ kuratorė Irena Jocienė.

Visa ši trijų meno šakų sintezė padovanojo susirinkusiems gausybę malonių emocijų. Ne vienam jų tai buvo pirmoji pažintis su profesionaliu menu, o ir besidomintiems juo nuolat buvo malonu savame Aukštadvaryje, po buvusio Domininkonų vienuolyno skliautais pasinerti į nekasdienę atmosferą. Už jaukumą dėkojame Šv. Domininko namams. O projekto organizatoriams ir vykdytojams norime palinkėti sėkmės ir pasakyti: jūs dirbate prasmingą darbą, ačiū jums!

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė.

Ramunė Jarmalavičiūtė,

Trakų viešosios bibliotekos Aukštadvario filialo vyr. bibliotekininkė