Lietuvos gimtadienio atgarsiai

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kvietė kūrybingai ir prasmingai minėti Valstybės atkūrimo dieną ir prisijungti prie akcijos „Vasario 16-ąją švęsk linksmai ir išradingai“.

Tarp prezidentę palaikiusiųjų – Alytaus apskrities policija. Alytaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas startavo inicijuodamas akciją „Parašyk Lietuvos vardą kitaip“. Tai akcija, kurios tikslas visuomenę – šeimas, draugų kompanijas, kolegas, įmones ir įstaigas – sutelkti bendrai veiklai. Alytaus apskrities policija kvietė „įjungti“ vaizduotę ir vardą Lietuva užrašyti išradingai ir nekasdieniškai. Pareigūnai žodį Lietuva užrašė pasitelkę tarnybinius automobilius. Akcijos puslapyje „Parašyk Lietuvos vardą kitaip“ (socialiniame tinkle „Facebook“) galima pamatyti daug Lietuvos piliečių idėjų. Vieni akcijos dalyviai bandė Lietuvos vardą išausti, kiti numegzti, pasiūti. Vaikai bandė suklijuoti iš piešinių, sukonstruoti iš žaislų, nulipdyti iš sniego. Jaunimas konstravo iš kuprinių, dėliojo iš šachmatų. Airijoje tautiečiai Lietuvos vardą išrašė vejoje.

Rykantų bibliotekos lankytojai noriai sutiko dalyvauti akcijoje ir Lietuvos vardą užrašė pasitelkę bibliotekos turtą – knygas. Ant septynių lentynų iškilo žodis LIETUVA, sudėliotas iš bibliotekos knygų. Besilankantys bibliotekoje žmonės, atkreipdavo dėmesį į užrašą ir džiaugėsi gražia iniciatyva. Į popietę „Šiandien esame laisvi“, kuri vyko Rykantų bibliotekoje, atskubėjo Lentvario pradinės mokyklos Rykantų skyriaus mokiniai. Jie sukūrė plakatą, skirtą laisvos Lietuvos 99-ajam gimtadieniui paminėti, kuris papuošė bibliotekos patalpas. Mokiniai ir kiti dalyviai neįprastai susipažino su Lietuvos istorija. Visi klausėsi „Šventinio bankucheno“ repo dainos, kuri prasidėjo žodžiais: „Aš noriu papasakoti istoriją, taip apie nieką kitą, apie Lietuvą“. Šio repo eilutėmis per keletą minučių papasakojama visa Lietuvos istorija: apie Lietuvos kunigaikščius, knygnešius, nepriklausomybę, Sausio 13-ąją. „Šventinis bankuchenas“ – tai kūrinio atlikėjo pseudonimas. Klausydamiesi dainos, dalyviai vos per keliolika minučių prisiminė pagrindinius Lietuvos istorijos vingius. Animacinių iliustracijų kupiname vaizdo klipe buvo galima pamatyti kunigaikštį Vytautą, Nepriklausomybės Akto signatarą Joną Basanavičių, šiuolaikinės Lietuvos laisvės simboliu tituluojamą Vytautą Landsbergį ir daugelį kitų.

Gimtadienius mėgsta ir maži, ir dideli. Jau po metų švęsime atkurtos Lietuvos valstybės šimtmečio jubiliejų. Kūrėme valstybę, kurios žmonės šiandien gali laisvai ir nevaržomai dalytis savo pasiekimais su visu pasauliu. Didžiuokimės Lietuva, mylėkime ją, būkime jos vertais piliečiais.

Barbara Jocienė,

Trakų viešosios bibliotekos