Kovo 12 d. visoje Lietuvoje filmu „Sengirė“ startuoja naujas kiną ir gamtą siejantis projektas „Sengirės kinas“
2025-03-03
Daugiau nei 50 bibliotekų visoje Lietuvoje prisijungė prie startuojančio projekto kino ir edukacijos aplinkosaugos tema „Sengirės kinas“ ir kovo 12 d. parodys Mindaugo Survilos filmą „Sengirė“.
Šio filmo poveikis senųjų Lietuvos miškų išsaugojimo srityje „Sengirės kino“ organizatorėms Silvijai Duoblytei tapo įkvėpimu inicijuojant kiną ir edukaciją jungiantį projektą kurio pagrindas – kartą per mėnesį vienu metu Lietuvos miestų ir miestelių bibliotekose rodomi dokumentinio kino seansai, kuriuos lydi filmų temas praplečiantys mokslininkų video-pristatymai bei kitos veiklos.
„Norėjosi, darant tai, ką mokame geriausiai, išvystyti projektą, kuris prisidėtų prie visuomenės informavimo apie dabartinę Žemės būklę. Filmas „Sengirė“ įrodė, kad geras ir paveikus kinas gali tapti galinga priemone sužadinant smalsumą ir pagarbą gamtai. Būtent nuo jų prasideda realūs pokyčiai. Filmų kultūrinė vertė ir gamtininkų ekspertiškumas – tai pagrindinės projekto vertybės.“ – pasakoja ilgametę patirtį kino kuravimo ir renginių organizavimo srityje turinčios projekto iniciatorės.
Kovo 12-osios seansą pradės režisieriaus ir biologo M. Survilos video pristatymas, kuriame jis išskleis filme užburiančiais vaizdais perteikiamas gamtos trapumo ir mūsų pareigos ją saugoti temas. Kuo svarbūs senieji miškai ir kiek jų Lietuvoje gali didžiuotis sengirės vardu?
„Esu dėkingas, kad prieš 7 metus „Sengirės" idėja patikėjo į kino sales gausiai plūstelėję žiūrovai. Tada aiškiai supratome, kad filmo dėka galime ne vien pasakoti apie senuosius miškus, bet ir veikti. Labai džiaugiuosi, kad filmas įkvėpė susiburti nuostabią „Sengirės fondo“ komandą, kurios įdėto darbo dėka šiandien esame išpirkę ir nuo kirtimų apsaugoję jau apie 200 ha miškų, kuriuose kiekvienas, net ir mažiausias organizmas, gali jaustis saugus. Už miškų išpirkinėjimą ne mažiau svarbi „Sengirės fondo“ veikla – visuomenės švietimas. Džiaugiuosi, kad šiemet su mano filmu prasikals ir dar vienas edukacinis daigelis – „Sengirės kinas“” – džiaugdamasis projektu pasakojo M. Survila.
Lygiai prieš 7 metus filmo „Sengirė“ premjera įvyko „Kino pavasaryje“, kur šiemet jis bus pakartotas festivaliui švenčiant savo 30-metį. Dovana festivalio žiūrovams – ypatinga ekskursija su filmo režisieriumi ir „Sengirės fondo“ įkūrėju Mindaugu Survila ne kur kitur, o Vilniaus centre esančioje sengirėje. Ne visi žino, kad mūsų visų mylimas Vingio parkas yra nepaprastai vertinga gamtos buveinė, kuri yra namai čia saugiai tarpstančioms gyvūnų, grybų, kerpių bei augalų rūšims. Ši ekskursija ir gyvas filmo pristatymas pradės kiekvieną mėnesį vis kitoje vietoje ir kita tema organizuojamus gyvus „Sengirės kino“ susitikimus, kurių metu bus kalbama skirtingomis gamtos pažinimo ir aplinkosaugos temomis.
„Sengirės kino“ idėja kilo iš siekio aktualizuoti ir garsiau kalbėti apie Lietuvos aplinkosaugos iššūkius. „Norėjome sukurti platformą, kurioje susitinka skirtingos nuomonės, žinojimas ir nežinojimas. Tikimės, kad mokslininkų pagalba praplėstų žinių dėka bus pasiektas ne tik Žemei, bet ir mums patiems, reikalingas visuotinis sutarimas, kad turime daryti, viską, kad padėtume gamtai išlikti“ – dalinasi organizatorės. Projekte numatoma, kad su kiekvienu filmu bus sutelkiamas fokusas į vis kitą Lietuvos vietovę, kurios gamta susiduria su skirtingais klimato kaitos ir žmogaus veiklos padariniais.
Kovo 12 d. startuosiants „Sengirės kinas“ – tai ilgalaikis projektas, kurio tikslas ilgainiui organizuoti reguliarius kasmėnesinius renginius, kurie ugdys tam tikrą dėmesingumo gamtai ir geram kinui rutiną. Informacija apie tolimesnius projekto renginius bus skelbiama jau visai netrukus. Visi filmų seansai ir renginiai yra nemokami, tačiau žiūrovai kviečiami prisidėti prie senųjų Lietuvos miškų išsaugojimo remiant Sengirės fondą.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras ir Všį „Virtuoliai“.
Komentarai