Į Lentvario biblioteką atkeliavo „Devintasis menas“

Į Lentvario biblioteką atkeliavo „Devintasis menas“

Į Lentvario miesto biblioteką atkeliavo komiksų paroda „Devintasis menas“ – jos autorė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo centro vyresnioji bibliotekininkė Milda Markovskytė-Šapurova. Ji sako dažnai girdinti nuomonę, jog komiksai yra išskirtinai vaikams skirta pramoga, dažniausiai humoristinio ar sensacingo pobūdžio. Tačiau tai toli gražu tik mitas. Komiksai kaip medija yra labai įvairiapusiška.

Ši paroda gali padėti šiuolaikiniam skaitytojui (žiūrėtojui) praplėsti savo akiratį ir atrasti komiksus kaip pilnavertę mediją, leidžiančią tobulėti, patirti naujus pojūčius ir visai kitą - vaizdų pasaulį.

Komiksų raida pasaulyje

Komiksai, tokie, kokius mes jau įpratę matyti yra kildinami iš taip vadinamų „komiksų juostelių“, kurios buvo spausdinamos XIX a. pab. – XX a. spaudoje. Tai buvo satyrinio pobūdžio pasakojimai, kuriant tam tikrą įvykių seką paveikslėliais. Sutariama, kad pradžią komiksų formavimuisi Europoje padarė šveicaras Rudolfas Topferis (Rodolphe Tӧpffer, 1799 – 1846). Jis sukūrė tokius personažus kaip 'Mr. Jabot' (1833), 'Mr. Crépin' (1837), 'Mr. Vieuxbois' (1837), 'Mr. Pencil' (1840), 'Dr. Festus' (1846), 'Albert' (1845) ir 'Mr. Cryptogame' (1845). Jo socialinės satyros, karikatūriškos istorijos, stilizuotos ir  pieštos paprastomis priemonėmis buvo populiarios kaip naujas žanras, perspausdinamos, verčiamos į kitas kalbas ir net kopijuojamos. Jis įvaldė meno formą, leidžiančią vienu metu būti ir rašytoju, ir dailininku, sukūrė savitą kalbą.

Jungtinėse Amerikos Valstijose, kaip ir Europoje, komiksų pradžią siejame su periodinėje spaudoje pasirodančiomis „komiksų juostelėmis“. 1895 – 1898 m. laikraščiuose „Niujorko pasaulis“ ir „Niujorko žurnalas“ pasirodo Ričardo F. Autkolto ( Richard Felton Outcault 1863 – 1928) komiksų juostelės „Geltonasis vaikis“. Šios juostelės sulaukė didelio populiarumo ir didino laikraščių pardavimus, taigi vėliau jas imta publikuoti kaip atskirą komiksų knygutę – priedą prie laikraščio.

Dėl tam tikrų istoriškai susiklosčiusių aplinkybių, Lietuvoje komiksai pradėjo formuotis tik po 1990 m. sugriuvus Sovietų Sąjungai. Nors Lietuvos skaitytojams ir buvo žinomi komiksai kaip importinė prekė, tačiau vieni pirmųjų lietuviškų komiksų pasirodė tik 2016 m.  – tai buvo komiksų serija „Leičiai“ (Tomas Mitkus, Karolis Zikaras). 

Manga

Tai yra japoniški komiksai ir grafinės novelės. Šis terminas išverstas į lietuvių kalbą skambėtų kaip „nerūpestingas, nerimtas paveikslėlis“. Terminą Manga pirmą kartą pavartojo dailininkas Katsušika Hokusai (angl. Katsushika Hokusai) XVIII – XIX a. įvardindamas savo darbų seriją, bet Japonijoje tam tikra tvarka organizuotų paveikslėlių sekos pavyzdžių galima atrasti ir ankstesniais šimtmečiais. Tačiau Moderni manga Japonijoje susiformavo jau po II Pasaulinio karo, kuomet amerikiečių kariai į Japoniją atsivežė savuosius komiksus.

Kviečiame aplankyti parodą ir iš naujo atrasti komiksų žanrą. Parodą kūrusi Milda Markovskytė-Šapurova sako, kad komiksai gali būti pramogos forma, tačiau gali atlikti ir švietimo funkcijas, informuoti, reklamuoti ar net būti panaudoti propagandai. Ši meno forma skirta tiek suaugusiems, tiek vaikams, apima įvairiausius žanrus, temas ir stilius.

Lentvario bibliotekoje (Klevų al. 20, Lentvaris) paroda veiks iki gegužės 30 d.

 

Pagal Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos informaciją.

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt