Ebru meno pamokos atkeliavo į bibliotekas

Lapkričio 11 d. Ebru meno žinovė, VšĮ Meno terapijos ir socializacijos instituto VYTA Vilniaus ir Klaipėdos regiono vadovė Eglė Daubaraitė lankėsi Trakų viešosios bibliotekos Paluknio ir Rykantų padaliniuose.

Savo edukacinę programą jį pradėjo Paluknio „Medeinos“ gimnazijos patalpose. Į edukaciją susirinko gimnazijos 10-11 klasių mokiniai su  dailės mokytoja metodininkė Goda Gujiene.

Edukacijos pradžioje renginio vedėja papasakojo susirinkusiems, kad  paslaptingas Ebru menas jau nuo 6 amžiaus buvo žinomas Kinijos imperatoriams. Ši tapybos ant vandens technika buvo slapta: ją naudojo gaminant slaptus dokumentus ir netgi pinigus. Vėliau Ebru menas šilko keliu buvo perduotas į Turkiją. 16-ame amžiuje iš Turkijos į Europą atkeliavęs ebru technika dekoruotas marmurinis popierius buvo naudojamas įvairiems papuošimams bei rankraščių aplankams.  Ir dabar knygų leidėjai užsisako ebru meno būdu dailinto popieriaus, norėdami išskirtinai papuošti knygos priešlapius. Dabartinė Turkija šią meno šaką išplėtojo taip, jog ji yra vadinama tradiciniu turkų menu ir yra saugoma kaip UNESCO kultūros paveldas.

Trumpai apžvelgusi meno istoriją edukatorė rodė ir pasakojo, kad  užsiėmimuose naudojami originalūs, natūralūs, žmogui ir gamtai draugiški, augalinės kilmės dažai, pagaminti iš dirvožemio, uolienų, anglies, metalų oksidų ir augalų, specialūs teptukai iš arklio šerių ir rožių kotelių, lazdelės, vandens šukos, ruošiamas specialus jūros dublių ir vandens augalų mišiniu tirštintas vanduo. Tada edukatorė tapė parodomąjį piešinį aiškindama, kaip reikia naudotis priemonėmis, o padėjus dažus ant vandens, kaip išgauti įvairias formas, raštus. Ji tai pat minėjo, kad piešinį galima nuimti ant drobės, šilko arba ir mažą piešinį nuimti ant medžio, modelino ar molio. Vėliau kiekvienas dalyvis, kas poroje, kas po vieną bandė savo gabumus šiame mene. Nusivylusiųjų nebuvo, nes kiekvieno darbai išėjo savotiški, įdomūs, nepakartojami ir išskirtiniai.

Rykantų bibliotekos lankytojams edukacija vyko Rykantų universalaus daugiafunkcio centro patalpose. Edukacijoje dalyvavo suaugusieji bei vaikai. Mažiausiai dalyvei Gabijai vos trys metukai. Savo stropumu stebino penkiametė Izabelė. Ir mergaitės, ir berniukai buvo labai įsitraukę į kūrybos procesą. Kiekvienas stengėsi, kad jo piešinys būtų gražus ir ypatingas. Mamytėms edukacija irgi labai patiko. Pasak jų, tai puiki meditacija.

Esame be galo dėkingi Trakų rajono savivaldybei už renginių finansavimą, edukatorei Eglei Daubaraitei už žinias ir įdomias edukacijas, o Paluknio „Medeinos“ gimnazijai ir Rykantų daugiafunkciniam centrui už bendradarbiavimą. Buvo gera matyti, kad tapybos ant vandens procesas neša džiaugsmą, nepakartojamus įspūdžius ir naujus potyrius.

Danutė Nekulsian,

Paluknio bibliotekos vyr. bibliotekininkė