„Kūrėjų pėdsakais“ Onuškyje su Benjaminu Kondratu

Daug metų sekęs kūrėjų pėdsakais per visą Lietuvą, į Onuškį atvyko literatūrinės kraštotyros pradininkas Benjaminas Kondratas. Labai džiugu, kad ir sulaukęs tokio garbingo amžiaus, svečias yra be galo aktyvus ir savo iniciatyva keliauja po regionus, pristatinėdamas „Kūrėjų pėdsakais“ knygų seriją.

„Kūrėjų pėdsakais“ – išsami Lietuvos regionų literatūrinės kraštotyros serija, skirta mūsų šalies regionų ir atskirų vietovių literatūriniam paveldui. B. Kondrato parengta serija kelia iš užmaršties originalius šaltinius ir faktus apie Lietuvos kultūros ir meno kūrėjus.

Ieškodamas bei rinkdamas medžiagą apie Trakų krašto kūrėjus, literatus, šis malonus, šiltas, šviesus žmogus užsuko į Onuškio biblioteką. Nors sulaukęs garbaus amžiaus (88 m.), Benjaminas neleidžia sau nuobodžiauti. Jam tokia veikla labai patinka. Išėjus į pensiją nieko neveikti, tai reiškia tuoj pat susenti. O susitikimai su įdomiais žmonėmis ir bendravimas su literatais, aprašant juos ir savo kultūrines keliones teikia teigiamų emocijų. Benjaminas pats rašo, fotografuoja. Išlaidas susidėlioja taip, kad kasmet gali iš pensijos po knygą išleisti. Idėja aprašyti visus kūrėjus B. Kondratui kilo seniai, kai dirbo lietuvių kalbos mokytoju. Nuo 1956 m. spaudoje jis paskelbė kelis šimtus darbų kultūros, kalbos, literatūros ir kitais klausimais. Rengęs atsiminimų knygas, monografijas, kūrybos rinkinius, parengė ir išleido „Lietuvių kalbos taisykles“.

2015 m. už ilgametį lituanistikos tradicijų įprasminimo darbą, literatūrinės kraštotyros inicijavimą ir plėtojimą filologas, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas ekspertas, kraštotyrininkas B. Kondratas tapo Kalbos premijos laureatu. Ši premija skiriama už neatlygintinai padarytus darbus puoselėjant Lietuvoje ar užsienyje lietuvių kalbą, lituanistinius tyrimus, lituanistinį paveldą.

Nuoširdus ačiū B. Kondratui, kad rado laiko ir jėgų apsilankyti Onuškyje. Kuo didžiausios sėkmės, rašant 22 knygų seriją. Taip pat dėkoju Liudai už bendradarbiavimą ir šiltą priėmimą kultūros namų salėje.

Inga Gackienė

Trakų viešosios bibliotekos Onuškio filialo vyr. bibliotekininkė