„Auksinis protas“ vėl karaliauja bibliotekoje

„Auksinis protas“ vėl karaliauja bibliotekoje

XVI-asis „Auksinio proto“ sezonas po ilgo karantino sugrįžo į Trakų viešąją biblioteką. Iki gruodžio 7 d., tradiciškai, antradienio vakarais komandos vėl varžysis protmūšyje. Intelektines kovas toliau tęsia senbuvių komandos: „Protorius“ ir „Išmanieji protai“. Pastarieji 11 taškų persvara (iš viso surinko 62 taškus) ir laimėjo. Sveikiname nugalėtojus! Na, ką gi, laukia įdomi kova – varžysis dvi stipriausios Trakų komandos! 

Šiame žaidime komandoms teko atsakinėti į muzikinius klausimus, įspėti užuominas apie skaičių 9, pakeliauti po Austriją. Vieni klausimai vertė pamąstyti, kiti nuteikė pozityviai.

Žaidimo rezultatus rasite čia: https://www.auksinisprotas.lt/gyvu-zaidimu-rezultatai/ 

PAVYZDINIAI ŽAIDIMO KLAUSIMAI:

KLAUSIMAS: Jei keliautume nuo Lietuvos pro Ukrainą, Azerbaidžaną, Kazachstaną, būtume „įvykdę“ beveik pusę lietuviško frazeologizmo. Norint „įvykdyti“ tai pilnai, atsidurtume Australijoje ar Šiaurės Korėjoje. Frazeologizmas, apie kurį kalbama, neretai pradeda JAS, o vienos „JOS“ pradžioje yra tokie žodžiai – „Pro dūmus traukinio, pro vielas telefono“. Vienu žodžiu atsakykite – kas JI?

ATSAKYMAS: PASAKA. Jei keliautume nuo Lietuvos pro Ukrainą, Azerbaidžaną ir Kazachstaną, tai aplankytume ir keturias jūras – Juodąją, Azovo, Kaspijos ir Aralo. Jeigu pakeliautume dar toliau, pavyzdžiui, link Šiaurės Korėjos, aplankytume dar Andamanų, Pietų ir Rytų Kinijos, Geltonąją ir Japonijos jūras – tokiu būdu teoriškai būtume nuo Lietuvos už devynių jūrų. „Už devynių jūrų ir marių“ – senas lietuviškas posakis, apibūdinantis kažką labai tolimo bei labai dažnai pradedantis lietuviškas pasakas. Žodžiais „Pro dūmus traukinio, pro vielas telefono“ prasideda Henriko Radausko eilėraštis „Pasaka“.

Šaltinis: https://emapsworld.com/world-oceans-seas-map.html 

Šaltinis: http://www.ltvirtove.lt/eilerasciai.php?lt=henrikas_radauskas_pasaka 

KLAUSIMAS: XIX amžiaus pradžioje Franzas Schubertas buvo taip sužavėtas sero Walterio Scotto poema „The Lady of the Lake“, kad parašė septynias dainas šio kūrinio motyvais. Vienoje iš tų dainų pasakojama, kaip Elena slepiasi kalnų oloje nuo persekiotojų ir meldžiasi. Manoma, jog būtent todėl ši daina vėliau tapo žinoma dviejų žodžių pavadinimu. Koks tai pavadinimas?

ATSAKYMAS: „AVE MARIA“. Minėtame epizode Elena meldėsi Mergelei Marijai, todėl dainos priedainis prasidėdavo žodžiais „Ave Maria“. Vėliau daina imta naudoti kaip foninė muzika giedant maldą ir taip atsirado legenda, jog muziką „Ave Maria“ (liet. Sveika, Marija) maldai parašė F. Schubertas.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Ave_Maria_(Schubert) 

KLAUSIMAS: 2021 metais, labai pagausėjus informacijos ir pokalbių apie vakcinaciją, TAI buvo pradėta naudoti daug dažniau, todėl buvo nuspręsta pašalinti iš TO kraują. Dviem žodžiais visiškai tiksliai atsakykite – kas yra TAI?

ATSAKYMAS: ŠVIRKŠTO EMOJI. Originaliame japoniškame švirkšto emodžyje yra kraujo (pusė švirkšto tūrio ir du nulašėję nuo adatos lašai). Kadangi vakcinacijos metu įprastai kraujo nebūna, o internete informacija bei žmonių susirašinėjimai šia tema labai padažnėjo ir išsiplėtė, buvo nuspręsta pakeisti tapusį populiariu emodžį tam, kad jo išvaizda labiau atitiktų realią atvaizduojamąją sąvoką. Bet ne visi spėjo atnaujinti šį emodžį – pavyzdžiui, „Facebook‘e“ arba „Messenger‘yje“ vis dar galima rasti senąją jo versiją.

Šaltinis: https://blog.emojipedia.org/vaccine-emoji-comes-to-life/ 

 

Ačiū visiems už puikų vakarą! 

 

Akvilė Narbutienė

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė

 

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt