Tradicija, žmogus, laikas – Vytautas Daraškevičius

2018-ieji – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio metai, taip pat Europos kultūros paveldo metai.  Minint šiuos metus gegužės 8 dieną Rūdiškių bibliotekoje lankėsi Lietuvos etninės kultūros ir Lietuvos fotomeninkų sąjungos narys Vytautas Daraškevičius. Fotografas pristatė daug dešimtmečių fotografuotą parodą „Kaziuko mugė“.

Vytautas Daraškevičius yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys nuo 1983 m.  Fotografuoja jau daugiau nei 50 metų. Surengė virš keturiasdešimt personalinių fotografijos parodų. Lietuvoje bei užsienyje pristatomos jo nuotraukos ne kartą pelnė apdovanojimus. V. Daraškevičius daug dirba ir kaupia lietuvių etnokultūros srities medžiagą. Jis nuo pat etnokultūrinio sąjūdžio pradžios stengiasi nepraleisti nė vienos svarbesnės Lietuvos  kalendorinės šventės. Įsitraukdamas į šių švenčių šventinį sūkurį kaip betarpiškas dalyvis jis niekuomet neužmiršdavo su savimi pasiimti fotoaparato. Net keli jo nuotraukų ciklai apie lietuvių kalendorines šventes buvo pristatyti  ir apdovanoti pasaulinėje folkloro fotografijos parodoje-konkurse  Humanity Photo Awards  (HPA), kurį Kinijos folkloro fotografijos asociacijos kartu su  UNESCO  kas dveji metai rengia Kinijoje.

V. Daraškevičius yra išleidęs keletą leidinių: 2007 m. foto albumą „Trumpiausios nakties paslaptis”, 2009 m. foto albumą „Kaziuko mugė“  (kartu su Libertu Klimka), 2013 m. foto albumą „Neatrastoji Kinija. Du žvilgsniai“ (kartu su Song Džendžiun). Kaziuko mugę pradėjo fotografuoti 1979 metais. Tuo metu ji dar net ir vardu tokiu oficialiai nebuvo vadinama. Kalvarijų turguje, kur ji tuo metu vyko, kabojo plakatai su užrašu PAVASARIO MUGĖ. Tiesa, daugelis žmonių žinojo senąjį mugės vardą. Oficialiai Kaziuko mugės užrašas pasirodė apie 1989-uosius metus. Tais pačiais metais dalis mugės persikėlė į senamiestį, bet Kalvarijų turguje ji irgi dar vyko. Po 1990 metų Kaziuko mugė persikėlė į Vilniaus senamiestį. Jau kelis dešimtmečius fotografuojantis Kaziuko mugę, Vytautas Daraškevičius teigia, jog jos istoriją sugretinus, galime pastebėti nemažus per tą laikotarpį įvykusius pasikeitimus žmonių nuotaikose, aprangoje, prekių asortimente ir bendroje aplinkoje.

„Visuomet nemažai fotografuodavau. Viskas įdomu – ir unikali gamta, ir labai įdomūs bei draugiški žmonės, ir  vykstantys įvairūs renginiai…“ – teigė fotografas.

Kviečiame pasigrožėti fotografo Vytauto Daraškevičiaus darbais. Paroda Rūdiškių miesto bibliotekoje veiks iki gegužės 31 dienos.

Laima Franckevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vedėja