Saugesnio interneto diena Bijūnų bibliotekoje

Saugesnio interneto diena Bijūnų bibliotekoje

Pagal tyrimų duomenis beveik 2 mln. Lietuvos gyventojų naudojasi internetu. Tai tapo neatsiejama kasdienybės dalimi, vartotojų laikas praleidžiamas virtualiame pasaulyje kasmet ilgėja, taigi jų elgsenos svarba internete taip pat auga.

Norint atkreipti į tai dėmesį, kasmet antrą vasario antradienį visame pasaulyje yra minima Saugesnio interneto diena. Prie šios akcijos kasmet prisijungia ir Bijūnų biblioteka – šiemet į susitikimą „Pažįstam internetą“ buvo pakviesti 1–4 kl. mokiniai. Vaikai – viena aktyviausių vartotojų grupių, kurie kasdien jungiasi prie interneto, o dažniausiai tai daro per išmaniuosius įrenginius technologiniu išmanymu neretai lenkdami tėvus. Taigi, vos išmokę skaityti ir rašyti, vaikai įgyja prieigą prie viso pasaulio, o pasaulis prie jų. Tuomet labai svarbu būti šalia vaiko ir paaiškinti jam, kaip elgtis, kad virtualiame pasaulyje išliktų saugus ir nepažeistų kito žmogaus teisių.

Susitikimą su mokiniais bibliotekininkė pradėjo klausimu, kiek vaikų turi mobiliuosius telefonus, kompiuterius ir prieigą prie interneto. Paaiškėjo, kad visi mokiniai turi asmeninius telefonus, didžioji dalis – išmaniuosius, taigi ir galimybę jungtis prie interneto. Taip pat mokiniai kasdien naudojasi kompiuteriu namuose arba bibliotekoje. Prisijungę prie interneto vaikai dažniausiai žaidžia žaidimus, o socialiniais tinklais kol kas naudojasi retai. Tačiau užbėgant įvykiams už akių bibliotekininkė mokiniams papasakojo apie pagrindines elgesio normas socialiniuose tinkluose (asmeninės informacijos saugojimą, nuotraukų viešinimą, komentavimą ir pan.) bei galimus sprendimus susidūrus su nemaloniomis situacijomis internete. Tačiau, kol vaikams svarbiausi žaidimai, daugiausiai dėmesio jiems ir skyrėme.

Bibliotekininkė mokiniams pasiūlė apsilankyti interneto svetainėse, kuriose galima žaisti edukacinius žaidimus – tai ne tik smagus laiko praleidimo būdas, tokie žaidimai padeda įtvirtinti mokykloje įgytus skaičiavimo, skaitymo, loginio mąstymo, pažintinius įgūdžius. Iš pasiūlytų žaidimų vaikams labiausiai patiko lietuviškas edukacinis žaidimas „Pinigėnai“ (www.pinigenai.lt), kurio tikslas – vaikų finansinio raštingumo ugdymas. Įvairios interaktyvios užduotys ir vaizdingas informacijos pateikimas sudomino vaikus ir privertė pasukti galvas siekiant pereiti į aukštesnį žaidimo lygį. Taip pat vaikai išbandė žaidimus www.ziburelis.lt ir www.mokinukai.lt svetainėse.

Bendraujant su vaikais buvo smagu pastebėti, kad jie ne tik aktyviai naudojasi išmaniaisiais prietaisais ir internetu, bet ir jų žinios apie saugų elgesį yra pakankamai stiprios. Nuolatinis visuomenės švietimas, informacijos sklaida duoda rezultatų, nes vos pradėję internetu naudotis vaikai jau žino pagrindines saugaus elgesio taisykles.

Daugiau informacijos apie saugų elgesį internete galite rasti: www.draugiskasinternetas.lt, o visose viešosiose bibliotekose ir jų filialuose leidinius: „Saugus draugiškas internetas pradedantiesiems“ ir „Saugus draugiškas internetas tėvams“.

Dalė Brazulevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos Bijūnų filialo vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Skaitmeninio raštingumo mokymai
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt