Rykantų bibliotekoje – kelionė po Šiaurės salas

Kaip ir kasmet, tamsiomis lapkričio dienomis Rykantų biblioteka pakvietė vaikus ir jaunimą paminėti Šiaurės šalių bibliotekų savaitę.

Renginio „Šviesos ir žodžio šventė“ metu dalyviai buvo pakviesti pakeliauti po salas Šiaurės šalyse, nes 2017 metų tema – „Šiaurės salos“. Taip vaikai susipažino su Danijai priklausiančia didžiausia pasaulio sala Grenlandija, didžiausia Baltijos jūros sala Zelandija. Baltijos jūroje jie surado Suomijai priklausantį Alandų salyną, kurį sudaro 6500 salų. Susidomėję jaunieji keliautojai žemėlapyje ieškojo Norvegijos Svalbardo salos.

Daugiausiai dėmesio buvo skirta Islandijai, įsikūrusiai to paties pavadinimo saloje. Vaikams papasakota 10 įdomių dalykų apie salą. Pristatytas nuotraukų albumas apie šį kraštą, kuris keliautojus ir poilsio gamtoje mėgėjus traukia kvapą gniaužiančiu kraštovaizdžiu, beveik nepaliestais gamtos turtais ir kultūriniais „keistumais“.

Vaikai galėjo susipažinti su bibliotekoje esančiomis knygomis apie salas. Skaitymui prie žvakės šviesos buvo parinkta ištrauka iš Astridos Lindgren apysakos „Mes Varnų saloje“. Tai vaikų itin mėgstamas rašytojos kūrinys apie tris brolius ir seserį, puikiai leidžiančius atostogas saloje.

Salos yra populiarus motyvas Šiaurės šalių dailėje, folklore, literatūroje. Tai nuostabus fonas istorijai apie ypatingus, stiprius, savarankiškus žmones, atsparius šaltam mikroklimatui ir jūriniams vėjams. Skaitant ištraukas vaikai įsivaizdavo save pagrindinių veikėjų vietose, jie kartu plaukė garlaiviu, žavėjosi žuvėdromis bei plikomis, uolėtomis salelėmis ir prieplaukomis, pilnomis valčių. Grožėjosi gamta ir permainingais orais. Dalyviai svajojo ateityje pakeliauti ir kaip apysakos veikėjai, asmeniškai susipažinti su atokių salų gyventojais.

Nors vasara jau baigėsi, ištraukų dėka dar kartą grįžome į šiltas atostogų dienas.

Barbara Jocienė,

Trakų viešosios bibliotekos Rykantų filialo vyr. bibliotekininkė