Rūdiškių bibliotekoje skaitymai – „Atžalynas po 125 metų“

Lapkričio 8 dieną Rūdiškių bibliotekoje lankėsi Rūdiškių gimnazistai su Rūdiškių gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rima Kazlauskiene ir lietuvių kalbos mokytoja metodininke Loreta Masiene. Bibliotekoje vyko renginys, skirtas Kaziui Binkiui atminti.

Kazys Binkis buvo vienas originaliausių ir neramiausių pomaironinės kartos poetų, mėgęs iššūkius ir eksperimentus, jautęs būtinybę atnaujinti poezijos žodyną, atliko liaudies švietėjo misiją. Jo kūryba daugiažanrė, skirta skirtingo išsilavinimo ir įvairaus estetinio skonio skaitytojams. Jai būdingas atidus savo epochos stebėjimas, demokratizmas, dėmesys visų pažiūrų ir socialinių sluoksnių žmonėms. Kazys Binkis – keturvėjininkas – savo kūryba žavi kartų kartas, todėl ir norėta atskleisti autorių, jo gyvenimą bei požiūrį į supantį pasaulį.

Gimnazistė Gabrielė Petruškevičiūtė pateikė įdomų pasakojimą apie poeto asmenybę, svarbiausius gyvenimo įvykius. Poetas gimė 1893 m. lapkričio 4 d. Gudelių sodžiuje, netoli Papilio miestelio Biržų apylinkėse. Nuo mažumės garsėjo išdaigomis ir išradingumu, sodiečiai jį praminė vėjavaikiu. Anksti mirus tėvui, trylikametį paauglį prislėgė ūkio darbai, tačiau tai nesumažino jo troškimo lavintis, šviestis. Jis mokėsi mokytojų seminaruose ir kursuose Papilyje, Kaune, Biržuose.

K. Binkio palikimas stebina ne poemų gausumu ir solidžia lyrikos rinkinių apimtimi, bet retam lietuvių poetui būdingu spalvingumu ir įvairumu. Retas kūrėjas pasitraukia iš gyvenimo, turėdamas tiek kūrybinių sumanymų ir tiek jėgos jiems įvykdyti, kiek jų turėjo K. Binkis.

Gabrielė Petruškevičiūtė taip pat pristatė pirmąją K. Binkio pjesę „Atžalynas“, kurioje parodytas jaunų žmonių gyvenimo tikroviškumas. Atžalyno tikslas – parodyti pasitikėjimą jaunu žmogumi, nes, pasak Binkio, gero žmogaus negali pakeisti jokios gyvenimo aplinkybės.

Vyresniųjų klasių gimnazistai: Dominyka Steponkevičiūtė, Rytis Semionovas, Ieva Arlauskaitė, Agnė Vaitulionytė, Deividas Sinkevičius, Gediminas Pūras, Aneta Malevič, Ernestas Malinovskis, Lukas Aliejūnas, Kiril Gromov, Leonardas Vladimirenko, Andrej Piatkovskis, Artūras Akunevičius meniškai pristatė Kazio Binkio kūrybą. Deklamuoti eilėraščiai bylojo apie mylinčią gamtą, besišaipančią iš miesčioniškumo, ir gebančią perteikti nepaprastą žodžio magiją į trumpus eilėraščius asmenybę, sužavėjusią, turbūt, kiekvieną klausantįjį.

Dėkojame Rūdiškių gimnazijos pedagogėms, kurios skatina moksleivius domėtis literatūra, savo kultūra, jos šaknimis bei kūrybos darbais.

Laima Franckevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos