Iššluokim žiemą

Užgavėnės – paskutinė mėsėdžio diena, žiemos palydų, žiemos išvarymo, daugelio dar vadinama vaisingumo žadinimo, skalsos ir gausumo skatinimo švente. Ji buvo žinoma net ir pagonybės laikais.

„Iššluokime žiemą“ – tokiu šūkiu Bražuolės biblioteka pasitiko Užgavėnių šventės dalyvius. Jau ne pirmi metai, kai ši šventė švenčiama bibliotekos kieme. Toks renginys tapo tradicija ir geros nuotaikos kūrėju Bražuolės kaimo bendruomenei. Kadangi renginys vyko ryte, pagrindiniais šventės dalyviais tapo vaikai lankantys Bražuolės lopšelį-darželį.

Užgavėnės garsėja persirengėliais. Vaikai ir suaugusieji persirengdavo žydais, elgetomis, čigonais, jaunavedžiais, daktarais, gyvuliais. Sekant šiuo papročių, vaikams buvo nudažyti veidai-kaukės spalvotomis kreidelėmis. Taip, skambant melodingai muzikai, kviečiančiai trypti ir dainuoti, mūsų tarpe atsirado žvėreliai, čigonai ir velniai.

Visiems gerai žinomas  Užgavėnių paprotys – sotus valgymas, kuris nulemia mūsų visų gerą, sveiką ir sočią ateitį. Tad šiais metais, šventės metu, lankytojų laukė tikra blynų akcija, net išsijuosę kepėme juos skirtingų formų ir skonių. Kitas paprotys – važinėjimas rogėmis. Buvo tikima: kuo dažniau iš jų išvirsi, tuo geriau. Žmogus voliojasi norėdamas perduoti gamtai savo gyvybines jėgas, kad žemė atsibustų, sužaliuotų, duotų vaisių. Rogių būta daug, klegesio taip pat, ir prisivoliojome, ir prisivažinėjome. Tokie papročiai, kaip Lašininio – Kanapinio kova, Morės sudeginimas, garsūs šūksniai: „žiema, žiema, bėk iš kiemo“ irgi  nepamiršti.

Žiema palydėta, dalyviai patenkinti, o biblioteka džiaugiasi dovanodama šventišką nuotaiką ir nuostabų laiką praleistą kartu bei lieka atvira naujiems iššūkiams ir idėjoms.

Teresa Kislė,

Trakų viešosios bibliotekos Bražuolės filialo vyr. bibliotekininkė